JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO WIZYTY U GINEKOLOGA?
Regularne wizyty u ginekologa pozwalają na szybkie wykrycie ewentualnych schorzeń oraz podjęcie prawidłowego leczenia. Kiedy należy zaplanować wizytę u ginekologa i jak się do niej przygotować?
Ginekologia jest dziedziną medycyny, która koncentruje się na profilaktyce i leczeniu chorób układu płciowego u kobiet. Kobiety najczęściej zgłaszają się do gabinetów ginekologicznych w przypadku zaburzeń miesiączkowania, antykoncepcji, stanów zapalnych pochwy, a także niepłodności.
Pierwsza wizyta u ginekologa
Dla wielu młodych kobiet pierwsza wizyta u ginekologa kojarzy się ze sporym stresem – jednak w rzeczywistości wcale nie musi tak być. Kiedy należy rozważyć pierwszą wizytę u ginekologa? Zaleca się, aby odbyła się ona w okresie od rozpoczęcia miesiączkowania aż do momentu decyzji o rozpoczęciu współżycia. Oczywiście, na wizytę powinno się iść również wtedy, gdy pojawią się jakieś nieprzyjemne objawy.
Objawy wskazujące na konieczność odwiedzenia ginekologa:
- bóle w podbrzuszu
- brak miesiączki
- krwotoczne miesiączki
- nieregularne krwawienia miesiączkowe
- brak oznak pokwitania
- hirsutyzm, łysienie
- pieczenie, świąd, upławy
- planowane rozpoczęcie współżycia seksualnego
- rozpoczęcie współżycia bez wcześniejszej konsultacji ginekologicznej
Oczywiście, pojawiają się także inne wskazania do wizyty u ginekologa. Często na konsultację kieruje również lekarz rodzinny w przypadku wystąpienia symptomów, które mogą mieć podłoże ginekologiczne.
Jak często należy chodzić na wizyty do ginekologa?
Zaleca się, aby w przypadku braku niepokojących objawów wizyta u ginekologa była powtarzana w okresie od roku do pół roku albo też zgodnie ze wskazaniem ginekologa, który może zalecić wizytę w określonym czasie.
Jak przygotować się do wizyty u ginekologa?
Zasadniczo uważa się, że najlepszy termin na wizytę u ginekologa to okres przez 10 dni od momentu zakończenia miesiączki, niemniej jednak również może mieć on miejsce w innych dniach, poza krwawieniem.
Gdy jednak w trakcie miesiączki pojawiają się niepokojące objawy, zaleca się również umówienie się na wizytę, aby lekarz mógł przeprowadzić badanie. W tym czasie nie można pobierać tylko wymazów w celu badań cytologicznych.
Na kilka dni przed wizytą zaleca się również odstawienie leków stosowanych dopochwowo, także środków antykoncepcyjnych, ponieważ w przypadku konieczności wykonania wymazu mogą one zafałszować wyniki. Również w takiej sytuacji nie powinno się na 2 dni przed wizytą współżyć.
Przed wizytą u ginekologa warto również zapisać datę wystąpienia ostatniej miesiączki oraz obliczyć czas trwania cyklu miesiączkowego od pierwszego dnia miesiączki do ostatniego przed pojawieniem się kolejnej, ponieważ lekarz może o nie zapytać.
Nasza poradnia ginekologiczno-położnicza prowadzi porady finansowane przez NFZ oraz prywatnie – za opłatą. Dysponujemy nowoczesnym zapleczem, między innymi nowoczesnym aparatem USG.
Przychodnia przy Azotach – ginekolog Chorzów – zapraszamy do skorzystania z naszych usług!